#GirişimciyeTüyo

Tazeler


Etiketler


Eskiler


Yatırımcılara ulaşmak çok zor (mu acaba?)

Çok uygun bir fiyata sizi yatırımcılar ile tanıştırabilirim. Ya da ufak bir hisse karşılığında! Hepsi ile çok yakın ilişkilerim var.

Bora YılmazBora Yılmaz

‘Çok uygun bir fiyata sizi yatırımcılar ile tanıştırabilirim. Ya da ufak bir hisse karşılığında! Hepsi ile çok yakın ilişkilerim var.’

Eğer Türkiye’de erken aşama bir teknoloji startup’ı girişimcisi isen ve yukarıdaki cümleyi bir ‘danışman’dan duydu isen lütfen oradan koşarak uzaklaş! Uzatmadan söyleyeyim: Çünkü yok öyle bir şey!

Son zamanlarda bazı danışmanların senin gibi girişimcilere biz yatırımcılara erişim sağlama hizmeti verdiğini duydum. Bunun karşılığında para isteyen de var, yatırım alması durumunda ‘yatırımın belli miktarını’ isteyen de, direk olarak %X hisse bekleyen de.

Öncelikle şunu açık açık yazayım: Danışmanlığa karşı değilim! Hatta danışmanlık, doğru zamanda, doğru kişilerden alındığında size fayda sağlayacak bir mekanizma. Örneğin ürün tasarımında, strateji geliştirmede, finansal yönetimde ya da bunlarla sınırlı olmamak üzere başka konularda ‘katma değerli’ bir destek almakta hiç bir sakınca yok, aksine faydalı. Hatta ileriki aşamalarda exit ya da yüksek yatırım turları için M&A danışmanlığı bazen gerekli bile. Buradaki ana konu ‘kendi işini kendin yapman’. Diğer bir deyişle, sen ana konun olan işleri kendi yapacaksın, eksik yaptığın, tam olarak bilmediğin, yapamadığın konularda destek alacaksın ya da bir süreliğine işi tam anlamıyla yapabilene kadar dışarıdan hizmet olarak alacaksın.

Yatırımcılarla tanıştırma konusuna gelince… Bu öyle katma değerli bir iş değil! Benim burada kastettiğim sadece seni bizlerle tanıştırıp kaşılığında komisyonunu bekleyenler.

Türkiye gibi nitelikli hızlandırıcı sayısı kısıtlı, aktif melek ağı sayısı üçlerde beşlerde, aktif girişim sermayesi (VC) sayısı iki elin parmaklarından az olan bir ülkede yatırımcıya direk ulaşamıyorsan, sana bu ‘ulaştırma’ hizmetini danışmanlık olarak sunanlara değil, sana kızmak gerek!!

Yahu kimiz ki biz, ulaşmakta zorlanasın?

Amerika ile karıştırma buraları. Oralarda yüzlerce fon, binlerce yatırımcı var. Başka türlü bir yarış var orada. Ha onlar da ‘bir danışman’ üzerinden referans gösterilen bir firma ile ne kadar ilgilenir, onu bilemem.

Ama o kadar kolay ki aslında bizlere ulaşmak. Dahası, ciddi yatırımcılar düzenli olarak yatırım yaptıklarından sürekli olarak sahada aktif bir şekilde sen ve senin gibi girişimcileri arıyor. Birbirinizi bulamamanız daha zor gibi geliyor bana!

Benimle, 212’den Ali ile, DCP’den Fırat ile ya da diğerleri ile tanışmak için danışmanlık hizmeti almaya falan kalkışma sakın! Parana yazık, günah. Hele ki bu tanışma için %X hisseyi kolayca veren arkadaşların, sonra değerlemeden bahsetmesini kafam almıyor! Katma değersiz bir işe hisse verebiliyorsan, demek ki o kadar değerli bir şirketin de yok.

Öte yandan daha toplamda yirmi otuz ismin aktif olduğu bu ekosistemde kimseye erişemiyorsan, yatırımcıya ‘danışmanlar’ aracılığı ile ulaştığında girişimcilik yetkinliklerinin de ciddi şekilde sorgulanacağını hesaba katmalısın.

‘Ama nasıl ulaşacağımı bilmiyorum ki?’ diyorsan işler daha da vahim. Biraz araştırma, biraz emek.. Hepsi bu! Zaten bir girişimcinin işiyle ilgili bir çok konuda yapması gereken temel şeyler.

Startups.watch aşağıdaki listeyi her sene güncelliyor. Aslında tek ihtiyacın ‘bu listedeki isimler+Google+Linkedin‘. Hepsi bu! Burada bulduğun yatırımcıların web sitelerine girerek her birine başvurabilirsin rahatlıkla. Onların mail kutuları, senin mail yazdığın müşteri hizmetleri kutularına benzemiyor emin ol. Her başvuru mutlaka değerlendiriliyor. Daha önce de yazdım. Özellikle girişim sermayeleri yatırım yapmaya çalışıyorlar, aktif olarak seni arıyorlar. O yüzden hemen her türlü iletişim kanalları açık.

ecosystemmap_v2-4

Büyütmek için tıkla


Hadi sana bir kolaylık daha yapayım (Üstelik paranı ya da hisseni almadan. Süper değil mi?!):

Revo Capital: revo.vc/apply

212: 212ltd.com/connect/

Hummingbird: hummingbird.vc/#pitchus

Earlybird: tech@earlybird.com

DCP: dcp.vc/#contact

ACT: act-vc.com/contact/

500 İstanbul: 500istanbul.co/#about

BIC Angels: bicangels.com/entrepreneurs/application-form/

Galata Business Angels: www.galatabusinessangels.com/en/contact

En aktifleri yazmaya çalıştım, diğerlerini de sen bul bir zahmet. Ya da her birinin sitesinde ilgili kişilerin isimleri var, Linkedin’de de hepsinin profili. Bir kaç ‘tık’ uzaktalar yani.

Bu yazıda bahsettiğim ‘bizlerle tanıştıran’ danışmanlar arasında ‘yatırımı garanti eden’ falan da var mıdır bilemem. Ama bilmeni isterim ki, tüm yatırımcılar kendi proseslerinden geçirerek yatırım yapıyorlar ve konunun Ahmet ya da Mehmet’ten gelmesi onlar için pek de bir anlam ifade etmiyor, en iyi durumda iyi bir referans olması dışında.

Uzun lafın kısası:

“Niyetin gerçekten yatırımcılara ulaşmaksa, yol kısa, araç çok! Hala ulaşamıyorsan ve fikrini bir kere bile dinletemediysen, sorun sende ve malesef bu sorunun çözümü sana yatırımcılara erişimi vaadeden danışman değil.”

— #GirisimciyeTüyo

VC @ Revo Capital

Yorumlar 4
 • Musab Özkiraz
  Yollandı tarihinde

  Musab Özkiraz Musab Özkiraz

  Cevapla Yazar

  Bayıldım! :)


 • Serkaan
  Yollandı tarihinde

  Serkaan Serkaan

  Cevapla Yazar

  Harika tespit.


 • Semire M.M.Alkhaldi
  Yollandı tarihinde

  Semire M.M.Alkhaldi Semire M.M.Alkhaldi

  Cevapla Yazar

  Kesinlikle çok doğru.Fakat şöyle bir gerçek var ki ülkemizde ki bir çok yatırımcı teknoloji ile kafayı bozmuş durumda ve bu güne kadar “üzgünüz ama biz sadece teknoloji odaklı girişimlere destek veriyoruz”şeklinde aldığım cevapların sayısı o kadar çok ki.


 • Ahmet Aslan
  Yollandı tarihinde

  Ahmet Aslan Ahmet Aslan

  Cevapla Yazar

  Çok samimi duygularla, %100 doğru bilgilerle yazılmış bir yazı olmuş.