#GirişimciyeTüyo

Tazeler


Etiketler


Eskiler


Venture Capital (Girişim Sermayesi) Terimleri ve Süreçleri-I

Bora YılmazBora Yılmaz

Bir VC neden yatırım yapar, basitçe nasıl çalışır anlatmıştım. Biraz da bir VC’nin süreçlerine, özellikle bir yatırım sürecine girdiğinde fazlasıya duyacağın terimlere bakalım (bunların yatırım ile ilgili kısımlarını melek yatırımcılarda da duyabilirsin). Bu terimleri biraz da süreçsel sırada, bölümler halinde yazmaya çalışacağım. Bu terimlerin aslı malesef İngilizce. Olabildiği kadar Türkçeleri’ni de yazacağım ama pek de kullanan yok o halleri ile. Ben burada en genel olanlarını basitleştirip anlatmaya çalıştım, burada yazmadığım çok daha detaylı ve teknik açıklamaları var elbette. Daha derin bilgi almak istersen, burası iyi bir kaynak. Hatta orada buradakinden çok daha fazla terim var. Ama gerçekten ilgili isen zaman ayırman gerek.

Bölüm I / Fonun Kuruluş Aşaması:Sen henüz yatırım için VC ile görüşmeden önce VC’nin yaptığı işlerle ilgili süreç ve terimler

Fund / Fon: Bir VC’nin, ‘şu kadar milyon dolarlık bir fonuz’ dediğinde ifade ettiği o kadar milyon dolarlık parayı şirketlere yatırım amacıyla kullanmak için yatırımcıları ile oluşturduğu ortaklık. VC’lerin ‘2. fonumuzu topluyoruz, 5. fonumuzu topluyoruz’ dediğini duyabilirsin. VC’ler farklı amaçlı, süreli, meblağlı fon havuzlarını ayrı ayrı oluşturulup, farklı finansal yapılar olarak kurgulayabilirler.
Capital Under Management / Yönetilen Sermaye: Fon içerisinde yönetilen, yatırım için kullanılacak sermaye, para.
Fundraising / Fon Toplama: Bir VC’nin şirketlere yatırım yapmak için, yatırımcılar bularak fon oluşturma aşaması. Fon kurulmadan önce başlar, fon kurulmadan önce ya da kurulduktan kısa bir süre sonra tamamlanır. Bu süre tamamlandıktan sonra VC’ler yeni yatırım almazlar.
Fund Manager / Fon Yöneticisi: Yukarıda bahsettiğim fonları yöneten yapı, VC’nin kendisi. Senin yatırım sürecinde tanışacağın fon yöneticilerinden oluşan organizasyon, VC şirketi. Fon yöneticisi, yönetiği fonun büyüklüğüne bağlı olarak farklı sayılarda kişilerden (Venture Capitalist) oluşur, bu kişiler fonu toplamak, sonrasında yatırım yapılacak şirketleri bulmak, yatırım yapmak, yatırım sonrası süreci yönetmek ve fonun geri dönüşünü yönetmek ve sağlamakla uğraşır. Bir fon yöneticisi arkada bir ya da bir kaç fonu aynı anda yönetebilir. Bir VC’ye yatırım için başvurduğunda fon yöneticileri ile görüşürsün. O kişiler fon adına şirketine yatırım kararını veren kişilerdir. Bu kişilere Venture Capitalist (VC) denir.
Limited Partner (LP) / Limitli Ortak: Fona yatırım yapan yatırımcılar. Bu yatırımcılar, fonun bir yatırım enstrümanı olarak kullanılabilmesi için özel olarak oluşturulan finansal yapıya (yukarıda bahsettiğim ortaklık) bir ‘limitli’ ortak olarak katılırlar. Bunun anlamı şudur: Fonda sorumlulukları yatırımları ile sınırlı olup, fonun yönetimine, işletimine ve kararlarına karışmazlar, fonun hangi şirkete yatırım yapacağı hakkında kararları ya da yönlendirmeleri yoktur. Bu sınırlı sorumluluk çerçevesinde LP’nin tek beklentisi yatırımı karşılığında geri dönüş almaktır. Fon şirketi, genel ortak tarafından yönetilir, yönetim sorumluluğu onun üzerindedir.
General Partner (GP) / Genel Ortak: Fon için oluşturulan finansal yapıyı yöneten ortak ya da diğer bir deyişle yukarıda bahsettiğim fon yöneticisi. Fon şirketinin tüm yönetim sorumluluğu genel ortak üzerindedir. Tam değil, ama daha kolay anlatmak için ‘fonun genel müdürü’ gibi düşünebilirsin.
Fund Term / Fon Süresi: Fonlar berlirli süreler için oluşturulurlar. Bu süre içerisinde fon yatırımlarını yapar, yatırımlarından geri dönüşleri toplar ve yatırımcılarına ödeme yapar, sonunda da fon sonlandırılır. Bir fon sonlandığında, ilk maddede anlattığım ortaklık sonlandırılır. Bu süre her fon içi farklı olabilir, fonlar kurulurken yöneticileri tarafından belirlenir. Süre bazı özel durumlarında kısa süreli olarak uzatılabilir. Fonun başarı durumuna ve fon yöneticisinin planlarına bağlı olarak yeni ve bağımsız başka bir fon oluşturularak yatırım yapmaya devam edilebilir.
Vintage Year / İlk Yatırım Yılı: Fonun yatırım yapmaya başladığı yılı ifade eder.
Investment or Commitment Period / Yatırım Süresi: Fonun her türlü yeni yatırımı yapabildiği süredir. Bu süre sonunda fon sadece daha önce yatırım yapmış olduğu portföyündeki firmalara takip yatırımı yapar, yeni firmalara yatırım yapamaz.

Bölüm II’ye devam et

VC @ Revo Capital

Yorumlar 0
Şu anda hiç yorum yok.