#GirişimciyeTüyo

Tazeler


Etiketler


Eskiler


Yatırımcı

Konu tamamen 'duygusal'!

Bora YılmazBora Yılmaz

Bazı girişimcilerin kafasında yatırımcı kimdir konusunda bazı yanlış anlamalar olduğunu görüyorum sohbetlerimde. Aslında herkes yatırımcının ‘şirkete para yatıran’ kişi olduğunu biliyor. Ama bazen ya bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını yanlış biliyor ya da yatırımcı profillerini birbiri ile karıştırabiliyor.

Basitçe evet, yatırımcı şirketine para yatıran kişi.

Öncelikle şunu bil ki eğer bu kişi ailen, arkadaşın ya da sana sadece seni sevdiği için para veren bir kişi değilse, yatırımcı yatırım yaptığı şirketin büyümesini ve verdiği parayı çok daha fazla olarak (ne kadar fazla olduğunu daha sonra yazacağım) geri almayı umuyor.

Gerçek bir yatırımcı elbette şunu biliyor: İşler tamamen ters gidebilir, sana verdiği bütün para harcanabilir ve hiç bir şey kazanamayabilir. Kısacası parasının ardından bir bardak soğuk su içebilir. Bu onun yüksek kazanma potansiyeli karşılığında aldığı bir risk.

Yukarıdaki ‘sevgi parası’ (ya da kötü tabirle aile, arkadaş ve ahmakların parası) haricinde şirketine yatırım yapabilecek kişiler kuluçka merkezleri (Incubator), hızlandırıcılar (Accelerator), melek yatırımcılar (Angel Investor), girişim sermayeleri (Venture Capital) ya da özel sermaye şirketleri (Private Equity) olabilir.

Melek yatırımcılar haricindekiler kurumsal yapılar. Meleklerin de en büyük farkı buradan geliyor: Kendi ceplerindeki parayı harcıyorlar. Bu açıdan diğer yapılardan ayrılıyorlar. İstedikleri kadar harcamak, beklentilerini istedikleri gibi belirlemek yada istediği şirketelere yatırım yapmak gibi özgürlüklere sahipler.

Kuluçka merkezleri ve hızlandırıcılar inovasyonu desteklemek, bir şirkete ya da bir üniversiteye fayda sağlamak, girişimciliği özendirmek gibi önemli başka yan amaçlara da sahip olsalar da melek yatırımcı dışında kalan diğer kurumlar, kurumsal yapıları ve planları çerçevesinde yatırım yaparlar. Özellikle girişim sermayeleri(VC) ve özel sermaye şirketleri/fonları (PE) kazanç odaklı olarak kurulmuş finansal kuruluşlardır.

Daha sonraki yazılarda bu yapıların ve yatırım modellerinin tamamını detaylandıracağım. Şimdilik kuluçka merkezleri ve hızlandırıcılar burada, melek yatırımcılar burada, özel sermaye fonları burada. Ayrıca Türkiye için bir ekosistem haritası da burada.

“Bu farklılıklar; bu yapıların yatırım miktarlarını, yatırım alanlarını, değerlendirme kriterlerini, bu yatırımlar karşılığında talep ettikleri hakları ve daha pek çok şeyi direk olarak etkilemekte. Bu sebeple bir gişimci, şirketine yatırım yapmakla ilgilenen ya da yatırım almayı istediği yatırımcıyı mutlaka tanımalı ve her şeyden önce yatırımcının beklentilerini anlamalı. Şunu unutmamalı ki bu konu duygusal bir ilişki değil, tamamen ticaret.”

— #GirişimciyeTüyo

VC @ Revo Capital

Yorumlar 0
Şu anda hiç yorum yok.